[ Webhosting profitux.cz ]

Sony Ericsson V630i

Tento model ze společné stáje Sony Ericssonu a Vodafonu je něco mezi K610i a modely řady Walkman. U nás je v oficiální distribuci pouze u Vodafone a v zemích, kde tento operátor nepůsobí je nabízen jako K618i. Pokud překousnete nejen softwarové úpravy, je tento model skvělou alternativou pro příznivce Sony Ericssonu a zároveň odpůrce joysticků. Na první pohmat působí telefon velmi příjemně a perfektně vám padne do dlaně. Celá zadní strana je vyšrafovaná a díky tomu se při ovládání telefonu cítíte jistě a nemáte starost o to, že by vám mohl vyklouznout. Na zadní straně také najdeme 3D logo Vodafonu, díky kterému telefon nedoléhá až k podložce a tím pádem je dobře slyšet zvuk vycházející z reproduktoru. Negativem je však skutečnost, že se mobil na stole kinklá. Samozřejmě nechybí ani fotoaparát a vedle něj zrcátko využitelné pro autoportréty. Nad ním je maskován výstup pro externí anténu. Vpravo od něj najdeme tři otvory reproduktoru v podobě kruhů vyplněných oranžovou mřížkou. Nutno podotknout, že zvuk vychází pouze z dolního otvoru. Boky přístroje jsou zkoseny dovnitř a telefon se díky tomu zdá o něco menší, než doopravdy je. Na levém boku najdeme slot pro paměťovou kartu M2 (slot je chráněn gumovou krytkou pevně spojenou s tělem přístroje) a také multimediální tlačítko, kterým ovládáte vestavěný MP3 přehrávač. Na protější straně najdete dvojtlačítko pro ovládání hlasitosti a níže pak spoušť fotoaparátu. Konektor pro nabíjení, datový kabel a sluchátka typu Fast-port najdete klasicky na spodní straně spolu s očkem pro připevnění poutka. Co ale překvapí je dioda, která zeleně poblikává na horní straně telefonu. Její rytmus se změní při přijetí zprávy, nebo při příchozím hovoru. Během několika vteřin je ale zase vše při starém. Vedle ní nemůže chybět tlačítko pro zapnutí (vypnutí), kterým můžete po jeho krátkém stisku také přepínat vyzváněcí profily.

 Obdobný model - K618i

Takto září ve tmě Všechny části pohromadě Bez zadního krytu
 

Pro práci s telefonem je nejdůležitější jeho přední strana, na kterou se teď podíváme. Největší plochu pro sebe urval displej, který zabírá téměř polovinu a jeho rozměry jsou 30 x 38 mm. Rozlišení má u Sony Ericssonů standardní hodnotu 176 x 220 obrazových bodů a barevná hloubka je přes 262 tisíc barev. Zobrazovací technologie je samozřejmě aktivní- TFT. Displej je výborně čitelný, trochu hůře je na tom při oslnění slunečními paprsky, ale řekl bych, že je na tom lépe, než u modelu K750i. Nad ním je nápis výrobce a nemůže chybět reproduktor sluchátka a také druhá videokamera, sloužící pro případné videohovory. Pod displejem najdeme klávesnici rozdělenou na dvě hlavní části- funkční tlačítka a blok alfanumerických kláves. Mezi funkční skupinou vévodí kruhové tlačítko s potvrzovacím středem, které naštěstí nahradilo joystick. Jeho ovládání je výborné, k přehmatům nedochází. Má však trochu rušivé podsvícení- agresivní oranžovou barvu. Druhou nevýhodou je, že po čase se stříbrná ploška, do které jsou udělány značky pro přehrávač, začne ošoupávat. Vlevo i vpravo od kruhového tlačítka je blok 3 kláves s tlačítkem zpět, C (maže znaky a odstraňuje soubory), potvrzovacími kontextovými klávesami a sluchátkem. Ano, vidíte dobře, Sony Ericsson u tohoto modelu, zřejmě kvůli Vodafonu, sáhnul zpět po tlačítkách se zeleným a červeným telefonkem. U modelu K618i jsou tyto nahrazeny tlačítkem pro vyvolání menu činností a pro spuštění webového prohlížeče. K ovládání těchto kláves mám malou výtku, protože není vždycky jednoduché hovor přijmout pomocí malého tlačítka se sluchátkem. Naštěstí máte možnost příjmu také standardně, jak jsme u Sony Ericssonu zvyklí, tedy levou kontextovou klávesou. Alfanumerická klávesnice je tvořena jednolitým blokem kláves, které se překvapivě dobře ovládají. Menší potíže mohou nastat u mačkání spodních kláves a pro uživatele, zvyklé na jinou značku, také při zvykání si na to, že mezeru má přidělen křížek. Pod klávesy se ještě vešlo logo a nápis Vodafone. Celkově bych řekl, že ovládání telefonu je velmi intuitivní a ani zarputilí uživatelé Nokií s ním nebudou mít problém.

Spořič displeje Hlavní obrazovka Nabídka po stisku vypínacího tlačítka Po výměně SIM volíte jazyk
 

Při prvním zapnutí se vás telefon po výzvě k určení módu (můžete zvolit režim letadlo) a případném zadání PIN kódu zeptá také na to, zda chcete nastavit jazyk, zkopírovat kontakty a zda si přejete podrobnou prohlídku jeho funkcemi. Určitě velmi užitečná vlastnost, tento průvodce, jakmile ale zjistíte, že bude naskakovat po každé výměně SIM, začnete jej tak trochu nenávidět. Pro notorické měniče karet tedy nedoporučuji (nejen z tohoto důvodu, i výměna SIM žádá trochu šikovnosti a dlouhý nehet). Úvodní displej je přehledný. Nahoře v liště vidíte vlevo "sloupky" signálu, vpravo stav baterie (10 mezistupňů) a mezi tím ikony oznamující nové události, ztlumené tóny apod. Hned pod tím vidíte název vašeho operátora a níže datum, případně čas budíku a hodiny- buď velikostně jako datum, nebo přes celý displej v pozadí. Kontextové klávesy mají nyní funkce vstup do menu a menu činností. Na pozadí si můžete nastavit např. animovanou tapetu. Podle telefonu si můžete jako tapetu dát také nějakou aplikaci, ve skutečnosti ale tato funkce nefunguje. Teď se budu zabývat samotným menu telefonu a jeho funkcemi a začnu menu činností. První záložkou na tomto menu je Vodafone live!, najdete zde přímé odkazy do jednotlivých sekcí portálu. Druhou záložkou jsou nové události, kde najdete nepřečtené zprávy, ztracená volání, připomínky úkolů apod. Třetí jsou spuštěné aplikace, kde najdete minimalizované Java hry a aplikace, přehrávač a případně i jiné činnosti jako rozepsanou zprávu. Zde je nutno podotknout, že telefon nenabízí 100% multitasking, protože rozepsanou zprávu uživatel minimalizovat nemůže, ve spuštěných aplikacích se octne pouze tehdy, je- li psaní zprávy přerušeno příchozím hovorem. Poslední záložkou jsou oblíbené zkratky, přes které rychleji spustíte oblíbené funkce telefonu.

Čtyřem směrům nastavíte různé funkce Hlavní menu telefonu Menu činností - multitasking Menu činností - uživatelské zkratky
 

Telefonování

Do telefonního seznamu můžete uložit až 1000 kontaktů, celkový počet detailů je pak 2500. Mezi detaily, které ke kontaktu můžete přiřadit patří různé typy čísel, několik e-mailových adres, webová adresa, adresa do zaměstnání a domů, obrázek (zobrazí se při hovoru a příchozí zprávě), melodie a také poznámka a datum narození. Tím odpovídám na otázku, zda V630i podporuje narozeniny- ano a pokud datum narození přidáte do kalendáře, ve stanovenou dobu vám telefon nabídne hovor nebo odeslání zprávy oslavenci. Celé procházení telefonním seznamem je velmi rychlé a přehledné, protože mezi jednotlivými detaily listujete pohybem klávesy vpravo a není potřeba celý kontakt rozbalovat. V možnostech telefonního seznamu najdeme rychlé vytáčení, kdy lze čísla konečně také odebírat. Vytvořit si také můžete vlastní vizitku, skupiny pro hromadné posílání zpráv a velmi zajímavou možností je záloha telefonního seznamu na paměťovou kartu.

Telefonní seznam Detaily kontaktu Výběr typu čísla Přehled hovorů
 

Zprávy

Psaní zpráv je na V630i jedna radost. Telefon podporuje všechny myslitelné typy zpráv a nabízí sloučený editor, kdy za vás sám rozhodne, zda se odešle sms nebo mmska. Psaní vám usnadní slovník T9, který píše bez diakritiky a nabízí funkci předpovídání následujících slov. Font zpráv je silnější než obvykle a je velmi dobře čitelný. Při psaní zprávy je k dispozici 5 řádků textu, při čtení 7. Pokud omylem stisknete zpětné tlačítko, rozepsaný text se neztratí. Telefon se buď zeptá, jestli chcete zprávu uložit, nebo (po stisku červeného sluchátka) zprávu sám uloží do konceptů. Samozřejmě se nemusíte při psaní omezovat pouze 160 znaky, při překročení hranice jste dostatečně informováni. Jako další možnosti v menu zpráv najdete e-mailového klienta a čtečku RSS kanálů. Nemá smysl se zde více rozepisovat, obecně mají všechny Sony Ericssony velmi podobné editory zpráv.

Nabídka zpráv Doručené zprávy - zobrazeno datum přijetí Píšeme smsku Po stisku zpětné klávesy se zobrazí tato nabídka
 

Organizace času

Nejvyužívanější funkcí v tomto ohledu bude určitě kalendář, který je propracovaný a přehledný a určitě vás nezklame. Umí samozřejmě opakované události a nabízí různé typy pohledu. Jediné, co se mu dá vytknout je velmi krátký zvuk upozorňující na novou událost, který navíc nelze změnit. Dále můžete využívat až 5 budíků, z nichž každý je opakovaný a můžete si ke každému nastavit odlišný tón, obrázek a dokonce i text. Další organizační nástroje jsou poznámky, které lze zobrazit na displej, úkolovník a ve stejném menu najdete též jednoduchou kalkulačku, stopky, časovač, diktafon a paměť na tajné kódy.

Měsíční pohled na kalendář Týdenní pohled na kalendář Budíků nastavíte až pět Úkolovník
 

Zábava

Jako největší tahák pro zábavní funkce vezmu fotoaparát, který ač nemá automatické ostření, nabízí velmi dobrou kvalitu fotek. Jeho rozlišení je 1,92 Mpx a nabízí široký záběr nastavení. Pro korektnost dodám, že blesk také není součást tohoto modelu a video je natáčeno v maximálním rozlišení 176 x 144. Další zábavnou funkcí je přehrávač, ať už videa, nebo písniček. Oba můžu hodnotit na jedničku, není žádná věc, která by mi u nich chyběla. Skladby si můžete třídit podle vlastních playlistů a telefon spolupracuje s ID3 Tagy. Pouze diakritika mu v tomto směru činí potíže. Mezi další zábavné funkce patří aplikace MusicDJ, VideoDJ a PhotoDJ. V telefonu samozřejmě najdete velmi rychlou Javu a vzhledem k rozšířenosti modelů s obdobným displejem není s kompatibilitou her žádný problém.

Aplikace na skládání melodií Přehrávač MP3 i dalších formátů Jedno z nastavení fotoaparátu Java hra - Platinum Solitare
 

Rekapitulujeme

Sony Ericsson jako obvykle ani u tohoto modelu nespojil technologii EDGE a UMTS a proto se bez zrychleného GPRS budete muset obejít. Ačkoliv je tento telefon Vodafonem prezentován jako hudební, chybí mu rádio. Pro vášnivé fotografy bude také rozhodovat chybějící ostření a blesk, manažery zamrzí velmi krátký upozorňovací tón u upomínek z kalendáře. Abych ale vyjmenoval také pozitiva, telefon je pro většinu uživatelů ideální zvláště vynikajícím poměrem výbavy a ceny. Navíc má exkluzivní design a v prodejním balení naleznete vše potřebné. Pokud nejste zákazníky Vodafonu, nemusíte truchlit, operátor telefony neblokuje a není žádný problém jej používat se SIM kartami O2 nebo T-Mobilu.

Užitečné odkazy Recenze na Mobil.cz Uživatelské zkušenosti  
  Recenze na Semania.cz Recenze  
 

Info na MobilMania.cz

Pokud máte zájem o další info, nebo víte o dalších odkazech, napište mi!

[ Parametry | Recenze | Články | Downloads | Nastavení | FAQ GuestBook Fórum | Screenshoty | Foto Kde koupit | Kontakt | Odkazy ] Snekac © 2007